Jak sprawić, by milenialsi chcieli pracować w magazynie?

Młodzi wyobrażają sobie magazyny jako ciemne i brudne miejsca, a produkcję uważają za nudną, powtarzalną i przestarzałą. W rzeczywistości nowoczesne centra dystrybucyjne i zakłady produkcyjne nie przystają do tych wyobrażeń. Jeśli chcesz przyciągnąć do pracy milenialsów, zainwestuj w technologię, z którą mogą pracować. Przeistocz ciemny i brudny magazyn w czystą, zautomatyzowaną przestrzeń.

2020-03-03 12:01:12

Pokolenie powojenne (lub baby boomers, jak nazywa się je w USA) miało kiedyś ogromny wpływ na gospodarkę w prawie każdym kraju europejskim. Jednak w miarę jak pracownicy z powojennego wyżu demograficznego przechodzą na emeryturę, zmniejsza się ich dostępność na rynku pracy. Pracodawcy muszą szukać siły roboczej w następnym pokoleniu Y, wśród tzw. milenialsów.

Jednak młodzi ludzie chcą pracować dla elastycznych, atrakcyjnych i innowacyjnych przedsiębiorstw. Nie myślą o łańcuchu dostaw, centrach dystrybucyjnych, produkcji, magazynach czy transporcie materiałów. Nastawiają się na pracę w przemyśle zaawansowanych technologii i branży medycznej. Być może nadszedł czas, aby edukować to pokolenie w zakresie możliwości, jakie oferuje sektor, którego najwyraźniej nie do końca rozumieją.

Milenialsów przyciągają miejsca pracy, które zapewniają poczucie komfortu oraz dają możliwość wykorzystania znajomości i umiejętności posługiwania się technologią. W końcu dorastali w epoce ekspansji internetu, a kiedy iPhone zadebiutował w 2007 r., byli jeszcze bardzo młodzi…

Gamifikacja pracy

Milenialsi to pokolenie wychowane na grach wideo, które są dla nich powszechną formą rozrywki. Dlatego też zautomatyzowane systemy z komputerowymi lub dotykowymi panelami sterowniczymi (HMI) ich nie przerażają, wręcz przeciwnie – to dla nich preferowane rozwiązanie.

Zautomatyzowane maszyny do kompletacji wspierają ich potrzebę otrzymywania na bieżąco wysokiej jakości informacji zwrotnych. Systemy te dostarczają informacji o żądanych zadaniach i postępach w ich realizacji, wykorzystując elementy mechaniki gier – interfejs HMI może być zaprogramowany tak, aby wyświetlał poziom kompletacji z wykorzystaniem danej maszyny. W przypadku kilku zautomatyzowanych regałów oddzielny monitor może wyświetlać wskaźniki wydajności każdego z operatorów w strefie lub w całym zakładzie, dzięki czemu pracownicy wiedzą, jaka jest wydajność ich pracy w porównaniu do pozostałych operatorów.

Elastyczność pracy

Kolejną potrzebą milenialsów jest elastyczność. Może to oznaczać elastyczne godziny pracy lub więcej dni urlopu. W jaki sposób pracodawca może dostosować się do tej potrzeby? Automatyzacja umożliwia optymalizowanie istniejącej siły roboczej i zwiększenie wydajności o 200–600%. Rozwiązania takie jak wertykalny system windowy Shuttle XP lub  wertykalny moduł buforowy firmy Kardex umożliwiają elastyczną organizację pracy, ponieważ jeden pracownik może realizować zadania kompletacji, do których normalnie potrzeba wielu operatorów. Dzięki automatyzacji firma może zapewnić wszystkim swoim pracownikom – nie tylko milenialsom – większą elastyczność w decydowaniu o tym, kiedy chcą rozpocząć i zakończyć pracę. Możliwe jest również wprowadzenie elastycznych harmonogramów zmian, które dają pracownikom więcej czasu wolnego.

Jeśli sam jesteś przedstawicielem pokolenia Y, być może powinieneś dokładniej przyjrzeć się, w jaki sposób firmy modernizują swoje magazyny i centra dystrybucyjne, tworząc środowisko pracy oparte na zaawansowanych technologiach. Firmy produkcyjne, aby osiągnąć sukces, muszą być na bieżąco z najnowszymi technologiami, więc nie drwij z pracy w łańcuchu dostaw – porzuć stereotyp ciemnego i brudnego magazynu.

Choć inwestowanie w pracowników z pokolenia Y może wydawać się ryzykowne, to jest warte zachodu. Milenialsi zmieniają przemysł poprzez zadawanie pytań, przyspieszanie procesów i naginanie zasad w celu unowocześniania przestarzałych praktyk. Wraz z przejściem pokolenia powojennego na emeryturę i wkroczeniem pokolenia X na najwyższe szczeble zarządzania organizacjami przyciągnięcie milenialsów do pracy w łańcuchu dostaw będzie miało kluczowe znaczenie. Wyjście im naprzeciw przygotuje Cię na pokolenie Z, które już niedługo opanuje rynek pracy.

(Źródło: Kardex Remstar)

ZNAJDŹ NAS: