Dział: SYSTEMY SKŁADOWANIA

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Przechowywanie towarów nieunijnych

Ostatnie lata całkowicie zmieniły pojmowanie logistyki oraz jej znaczenia w wymiarze światowym. Pandemia COVID-19 pokazała, jak kruche i niestabilne są łańcuchy dostaw. Kongestie w portach, zatłoczone przejścia graniczne i ogólne problemy z przepływami towarów wymusiły na importerach i eksporterach poszukiwanie nowych rozwiązań w ich dostarczaniu i składowaniu. Przewagą biznesową okazała się logistyka nie just in time, tylko just in case, co w praktyce spowodowało, że firmy ze stabilnym zapleczem produktów na sprzedaż stworzyły przewagę konkurencyjną wynikającą nie z ceny towaru, lecz z jego dostępności.

Czytaj więcej

Wymiana palet w Niemczech szansą dla polskich spedytorów

Jak reagują polscy przewoźnicy, gdy chodzi o wymianę palet w Niemczech? Zlecenia transportowe z dopiskiem „wymiana palet” nie są zbyt popularne wśród firm spedycyjnych z Polski. Przyczyny odmowy są złożone i wynikają z braku zrozumienia rynku transportowego w Niemczech. Niniejszy artykuł szczegółowo wyjaśnia, w jaki sposób wymiana palet w Niemczech może stać się szansą dla polskich spedytorów.

Czytaj więcej

Warunki dla prowadzenia działalności magazynowania paliw

W dobie kolejnych kryzysów przedsiębiorcy szukają nowych rozwiązań, które pozwolą ograniczyć wpływ rosnących kosztów na ich usługi, a czasem nawet zabezpieczyć w ogóle możliwość kontynuowania działalności. Od czasu rozpoczęcia wojny w Ukrainie jedną z kwestii, która niemal każdego dnia jawi się jako problem dla polskich przedsiębiorców, jest paliwo – jego cena, a nawet dostępność. W ostatnim roku z pewnością wielu przedsiębiorców zastanawiało się nad składowaniem większej ilości paliwa w swoich magazynach. Jak można się domyślać, w świetle prawa energetycznego sprawa nie jest jednak taka prosta.

Czytaj więcej

Automatyczny system Pallet Shuttle

Automatyzacja magazynów kształtuje się w świadomości przedsiębiorców jako niezbędny krok zmierzający do usprawnienia przepływów logistycznych w łańcuchu dostaw, a w rezultacie zwiększenia konkurencyjności. Zastosowanie zrobotyzowanych urządzeń pozwala bowiem zoptymalizować procesy takie jak odbiór i wysyłka towaru czy zarządzanie zapasami w magazynie. Jednym z oferowanych przez firmę Mecalux rozwiązań jest automatyczny system Pallet Shuttle z układnicą.

Czytaj więcej

Sztuka dobrego przygotowania

W magazynie toczy się równocześnie wiele procesów, a samo składowanie towarów jest tylko jednym z nich. Najwięcej wysiłku wymaga przygotowanie zamówionych towarów do wysyłki. Wówczas realizuje się rozmaite prace mające na celu np. posortowanie towarów, kompletowanie zestawów czy odpowiednie spakowanie. Przedstawiciele Apack podkreślają, że konfekcjonowanie to, najogólniej mówiąc, połączenie elementów co-packingu i co-manufacturingu.

Czytaj więcej

Zarządzanie zapasami

Zarządzanie zapasami to dziedzina logistyki, która polega na planowaniu, koordynowaniu i kontrolowaniu dostaw materiałów, surowców i produktów gotowych, tak aby zaspokoić bieżące potrzeby przedsiębiorstwa. Celem jest zachowanie odpowiedniego poziomu zapasów, aby uniknąć braków lub przeciążenia magazynów.

Czytaj więcej

Wahadło w magazynie, czyli systemy Shuttle dla pojemników, kartonów i palet

Automatyka do magazynów zawitała już ok. 50 lat temu. Od tego czasu rozwój technologii postępuje coraz szybciej. Początkowo automatyzacja magazynów zorientowana była na systemy transportu wewnętrznego i magazynowanie palet. Głównym celem była maksymalizacja wykorzystania dostępnej przestrzeni magazynowej przez jak najlepsze zagęszczenie towaru i budowanie instalacji „na wysokość”.

Czytaj więcej

W branży odzieżowej duże znaczenie ma dobry pion magazynowy

– Utworzenie odrębnego podmiotu logistycznego to krok w kierunku skuteczniejszego zarządzania całym łańcuchem, ale również większe zacieśnienie współpracy na rynku logistycznym z operatorami – mówi Daniel Potoczniak, dyrektor logistyki e-commerce w LPP, w rozmowie z Januszem Mincewiczem.

Czytaj więcej

Automatyzacja składowania. Czas na automat

Innowacyjne rozwiązania technologiczne, a także dobór optymalnego oprogramowania pozwalają zoptymalizować wykorzystanie powierzchni składowej. Chodzi też o zwiększenie precyzji w realizacji zamówień, a inwestujący w zautomatyzowane urządzenia liczą na szybki zwrot w postaci niższych kosztów eksploatacji magazynu. Wśród innych bonusów jest minimalizowanie ilości błędów, co jest szczególnie ważne w fazie kompletacji. Dla użytkowników coraz ważniejsza jest też wygoda eksploatacji regałów.

Czytaj więcej

Regały paletowe. Bogactwo możliwości

Regały stanowią podstawowe wyposażenie każdego magazynu. Ich wytrzymałość, stabilność oraz jakość wykonania to cechy, które pozwalają na bezpieczne składowane towarów. Największą grupę stanowią regały paletowe, służące przede wszystkim do składowania różnorodnych ładunków na paletach oraz samych palet. Takie regały wykorzystywane są zarówno w halach produkcyjnych, jak i magazynach czy centrach dystrybucyjnych.

Czytaj więcej

Układnice magazynowe. Sztuka układania

Wiele firm decyduje się na automatyzację magazynów. Wszystko po to, by zwiększyć wydajność operacji logistycznych. Jednym z kluczowych elementów automatycznych systemów magazynowych są układnice. To popularne rozwiązanie, dzięki któremu można podwyżyć efektywność, zwiększając przy tym dokładność procesów, którą trudno byłoby uzyskać, stosując metody tradycyjne.

Czytaj więcej

Strategie składowania. Automatyczne systemy do składowania blachy

Automatyzacja może pomóc zwiększyć wydajność i elastyczność w magazynie. Pomaga też w gospodarowaniu artykułami „trudnymi”, a za takie uznać można arkusze blachy. Są duże i kłopotliwe w obsłudze, trudno je chwycić i transportować. Najbardziej odpowiedni jest system indywidualnie dopasowany do potrzeb konkretnego użytkownika, który jednocześnie harmonijnie integruje się ze środowiskiem magazynowym. Takie rozwiązanie potrafi zapewnić niemal bezobsługowy przebieg materiałów.

Czytaj więcej