Nowoczesny system transportu palet od Nipper Polska

O to, co jest ważne przy wyborze autonomicznego systemu transportu oraz jakie pytania zadać sobie i potencjalnemu integratorowi, odpowiada Łukasz Awsiukiewicz, członek zarządu Nipper Polska.

2021-06-09 15:42:38

Na rynku w ostatnich latach pojawiło się sporo różnego typu autonomicznych pojazdów transportujących materiały i produkty. Czy zaszły jakieś zmiany w tej technologii?

Łukasz Awsiukiewicz: Ekspansja AGV/AMR jest nieunikniona ze względów ekonomicznych, podniesienia wydajności, ale także stabilności produkcji, niewrażliwej na dyspozycyjność zasobów ludzkich. Na rynku widzimy dwie tendencje. W jednej producenci dostosowują swoje obecne wózki widłowe do standardów AGV, w drugiej – firmy budują od podstaw kompaktowe rozwiązania.

Które rozwiązanie wybrać?

Należy zadać sobie pytanie, co chcemy transportować, i wybrać takie rozwiązanie, które będzie odpowiednie. Nie powinniśmy wybierać jednego rozwiązania do wszystkich zastosowań. Na przykład wózek reach truck jest nieefektywny i nieekonomiczny w zastosowaniach do transportu poziomego między punktami A i B. Dobra wiadomość jest taka, że dzięki wspólnemu systemowi zarządzania flotą możemy integrować ze sobą różne typy wózków, używając tej samej mapy. Tak właśnie jest w przypadku Nipper AGV.

Czy system może być zintegrowany z innymi elementami infrastruktury komputerowej lub przemysłowej zakładu?

Nawet więcej, powinien być zintegrowany, aby wykorzystać pełen jego potencjał. Nipper AGV może komunikować się nie tylko na zasadzie wejść/wyjść cyfrowych z wszelkiego typu urządzeniami, tj. paletyzerami, owijarkami lub bramami szybkobieżnymi, ale także dzięki skryptom API – z systemami klasy WMS/ERP.

Jakie elementy infrastruktury powinien mieć sam obiekt?

Przede wszystkim to dobra infrastruktura sieciowa. Wózki AGV działające w danym obszarze muszą komunikować się z nadrzędnym oprogramowaniem odpowiadającym za zarządzanie ruchem wózków. Drugim ważnym punktem jest dobry stan posadzki.

Jak długo trwa uruchomienie rozwiązania i późniejsze wprowadzanie zmian i jakie czynności są z tym związane?

W wózkach AGV musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na sposób ich lokalizacji i poruszania się w obszarze produkcyjnym. W przypadku Nipper AGV mapowanie i poruszanie się oparte są na naturalnych kształtach środowiska, w którym pracuje. Dzięki temu wdrożenie, ale też późniejsze zmiany są proste i szybkie.

Jakie są parametry techniczne i co wyróżnia spośród innych rozwiązań to oferowane przez Nipper Polska?

Do podstawowych parametrów wózków AGV należą ich udźwig, czas ładowania i pracy oraz maksymalna prędkość. W przypadku wózka Nipper udźwig wynosi 1000 kg, ładowanie baterii z 20% do 80% zajmuje 34 minuty i pozwala na pracę przez 3,5 h, maksymalna prędkość to 1 m/s. Większości tych parametrów jest porównywalna między różnymi wózkami. Jednak moim zdaniem najważniejszymi parametrami, jakie wyróżniają wózek Nipper AGV, są jego wymiary i sposób poruszania się w obszarze. To właśnie jego kompaktowość i możliwość pracy w wąskich przestrzeniach daje przewagę nad innymi rozwiązaniami. Wózek Nipper AGV może obracać się w miejscu, podnosić paletę prosto z podsadzki i dzięki technologi skanerowi 360 dokładnie lokalizować się w przestrzeni roboczej i odkładać ładunek we wskazane miejsce. Te wszystkie cechy pozwalają na szybkie wdrożenie całego systemu u klienta.

Dziękujemy za rozmowę.

(Źródło: Nowoczesny Magazyn, wydanie 2/2021)

ZNAJDŹ NAS: