Jungheinrich wspiera bezpieczną pracę w magazynach

Jungheinrich wspiera pracodawców w organizacji bezpiecznej pracy magazynu. Firma wprowadza rozwiązania minimalizujące ryzyko wypadku z udziałem pojazdu, wspomagające pracę operatora z ładunkiem, czy systemy do zarządzania flotą wózków widłowych, chroniące przed utratą lub nieuczciwym użyciem danych.

2019-02-22 11:36:14

Sektor transportu i gospodarki magazynowej systematycznie się rozwija. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w latach 2014 - 2017 liczba pracowników wzrosła o 12,3%, a podaż powierzchni magazynowej zwiększyła się o blisko 50%. To przekłada się na znaczny przyrost liczby operacji wykonywanych w magazynach. W obliczu tych danych - pomimo 11% wzrostu nieszczęśliwych zdarzeń w pracy, w tym sektorze - możemy mówić o tendencji spadkowej. Między 2014 a 2017 rokiem liczba wypadków przy pracy w stosunku do liczby pracowników zmalała z 1,286% do 1,278%. Natomiast w okresie od stycznia do września 2018 roku wyniosła 0,810%. Wyniki nie są jednak spektakularne, dlatego ograniczanie ryzyka zaistnienia niebezpiecznych sytuacji powinno stanowić priorytet każdego przedsiębiorstwa. Należy jednak mieć na uwadze, że w dobie automatyzacji procesów, szkolenia BHP czy odpowiednia odzież i obuwie robocze nie wystarczą. Dlatego Jungheinrich zapewnia ochronę 360 stopni dla całego środowiska magazynowego – od pracowników, poprzez ładunki i wózki widłowe, po dane oraz infrastrukturę magazynową. Takie podejście przekłada się zarówno na wyższą wydajność pracy jak i niższe koszty.

Bezpieczni ludzie, urządzenia i towary. Tam gdzie współpracują ze sobą ludzie i maszyny bezpieczeństwo odgrywa szczególną rolę. Firma Jungheinrich oferuje rozwiązania chroniące pracowników, pojazdy i ładunki, dostosowując je do określonego środowiska magazynowego – manualnego, mieszanego oraz w pełni zautomatyzowanego. Jednym z systemów, dedykowanych czołowym wózkom widłowym producenta, pracującym w tradycyjnym magazynie jest kontrola dostępu Access Control. Pojazd nie zacznie pracy dopóki Access Control nie rozpozna sekwencji zdarzeń, tj. obciążenia fotela, uruchomienia wózka oraz zapięcia pasów bezpieczeństwa. Ponadto system zweryfikuje również czy pasy zostały zapięte prawidłowo, a nie na oparciu fotela kierowcy. Kolejne przydatne rozwiązanie to tzw. drzwi bezpieczeństwa, czyli stalowa rama uniemożliwiająca pracownikowi opuszczenie wózka w przypadku jego wywrócenia się. Mogą one być wyposażone w specjalne uchwyty, chroniące dłonie operatora podczas niebezpiecznych sytuacji. Dodatkowym zabezpieczeniem jest czujnik, który zapobiega uruchomieniu wózka widłowego przy otwartych drzwiach.

Wywrócenie się urządzenia to jeden z najbardziej niebezpiecznych incydentów. Wielu operatorów próbuje wówczas opuścić przechylający się pojazd, co w przypadku czołowych wózków widłowych może skończyć się poważnym uszkodzeniem ciała lub śmiercią – wskazuje Daniel Lasoń, manager działu produktu w Jungheinrich Polska i podkreśla Należy więc szkolić pracowników i wyrabiać u nich odruchy bezwarunkowe zapinania pasów bezpieczeństwa przed rozpoczęciem pracy oraz pozostania w kabinie we wspomnianej sytuacji. Ponadto warto też pamiętać o wyposażeniu operatorów w kaski ochronne i kamizelki ostrzegawcze oraz egzekwować ich noszenie.

Inną propozycją Jungheinrich w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa pracy jest tzw. detektor stropów. System automatycznie rozpoznaje, czy wózek widłowy pracuje na zewnątrz czy wewnątrz hali magazynowej, ograniczając prędkość pojazdu podczas wjazdu do budynku. Takie rozwiązanie podnosi bezpieczeństwo znajdujących się tam pracowników. W portfolio Jungheinrich znajduje się także system minimalizujący ryzyko kolizji z pieszym bądź drugim pojazdem - system rozpoznaje obecność człowieka lub innych przeszkód na trasie przejazdu wózka, informując operatora z wyprzedzeniem o potencjalnym zagrożeniu. Z kolei rozwiązanie Floor-Spot automatycznie uruchamia strumień światła w zależności od kierunku jazdy wózka, dając wyraźny sygnał innym operatorom lub pieszym o zbliżającym się urządzeniu. Wówczas operator innego pojazdu może przygotować się na potencjalne zagrożenie, zmniejszając prędkość tak, aby nie doszło do wypadku. System ten szczególnie sprawdza się w trakcie opuszczania korytarza roboczego przez wózek widłowy.

Wózki widłowe można też wyposażyć w nowoczesne systemy wspierające pracę operatora z ładunkiem. Podnoszą one nie tylko poziom bezpieczeństwa osoby kierującej pojazdem, ale również samego towaru. Przykładem jest opcja driveCONTROL. System automatycznie ogranicza prędkość wózka, który porusza się w danym momencie z ładunkiem podniesionym na wysokość powyżej jednego metra. Funkcja ta minimalizuje ryzyko uszkodzenia towaru, uniemożliwiając operatorowi zbyt szybką jazdę. Z kolei rozwiązanie liftCONTROL dodatkowo zapewnia wolniejsze pochylanie masztu. System redukuje automatycznie prędkość jego pochyłu na wysokości podnoszenia powyżej jednego metra – dzięki temu każda operacja jest realizowana z maksymalną bezpieczną prędkością. Rozwiązaniem zwiększającym bezpieczeństwo operatora jest również curveCONTROL. System redukuje prędkość pojazdu w trakcie pokonywania zakrętu, zależnie od kąta skrętu kierownicy – im większy kąt skrętu kół, tym mniejsza prędkość jazdy wózka. Pojazd maksymalne osiągi może uzyskać jedynie przy wyprostowanych kołach.

Firma Jungheinrich, jako pionier w dziedzinie intralogistyki, oferuje również dodatkowe rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa dla systemowych wózków widłowych. Jednym z nich jest Personal Protection System, który stale monitoruje korytarz pracy urządzenia, informując operatora o pojawiających się przeszkodach oraz - jeśli to konieczne - zwalnia lub zatrzymuje wózek do czasu ich usunięcia. Pracę tego typu pojazdów wspiera też system wahliwej karetki wideł Floor Pro, który pozwala wykorzystać masę ładunku do aktywnego tłumienia drgań powstałych w trakcie jazdy urządzenia po nierównej posadzce. Rozwiązanie w istotny sposób poprawia bezpieczeństwo i komfort pracy w wózkach operujących na wysokościach kilkunastu metrów, gdzie szczególnie ważna jest płaskość posadzki. Ponadto system zwiększa żywotność elementów wózka takich jak: łożyska i profile masztów.

Obok systemów, które w aktywny sposób wspierają bezpieczeństwo operacji i procesów magazynowych, Jungheinrich wyposaża również wózki systemowe w szereg rozwiązań poprawiających tzw. bezpieczeństwo bierne. Przemyślana konstrukcja kabiny zapewniająca doskonałą widoczność; system komunikacji oparty na prostych piktogramach, zrozumiałych bez względu na język, jakim posługuje się operator, czy ergonomiczne miejsce pracy – wszystko to pozwala pracownikowi skupić się na realizowanych zadaniach, ograniczyć zmęczenie i umożliwić utrzymanie poziomu skupienia, wymaganego dla zapewnienia bezpieczeństwa pracy.

Regularny serwis i konserwacja. Dopełnieniem rozwiązań, które decydują o bezpiecznym i efektywnym funkcjonowaniu magazynu, są regularny serwis i wymiana zużytych elementów wózka widłowego. Bez sprawnych akumulatorów, wideł czy opon nie jest możliwa prawidłowa praca urządzenia. Pojazd z uszkodzonym ogumieniem stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia operatora, przewożonego ładunku oraz otoczenia, ponieważ istnieje większe ryzyko poślizgu, wydłużenia drogi hamowania, a także samoistnego zsunięcia się opony z felgi. Zagrożenie stanowią również wytarte czy zdeformowane widły. Wymiana akumulatora w sytuacji, kiedy nie jest już w pełni sprawny nie tylko zapewnia bezpieczeństwo użytkowania, ale wydłuża także czas pracy na jednym ładowaniu baterii trakcyjnej, podnosząc wydajność pracy. Jungheinrich oferuje profesjonalną usługę serwisu urządzeń, co przekłada się na sprawność pojazdów, ich wydłużoną żywotność, a przede wszystkim gwarancję maksymalnego bezpieczeństwa wykonywanych operacji magazynowych.

(Źródło: Jungheinrich)

ZNAJDŹ NAS: