Case study: Jungheinrich dla DT SWISS Polska

Usprawnienie przepływu materiałów, budowa akumulatorowni, możliwość wysokiego składowania, a do tego skuteczny serwis – to cztery strategiczne cele, jakie firma DT SWISS postawiła przed dostawcą sprzętu magazynowego.

2019-01-17 14:00:16

Firma DT SWISS Sp. z o.o., należąca do międzynarodowej grupy DT SWISS AG, powstała w 2007 r., a jej siedziba mieści się w Obornikach pod Poznaniem. Przedsiębiorstwo zajmuje się produkcją komponentów dla producentów rowerów, m.in. kół, szprych, felg oraz piast. Firma sprzedaje swoje towary do 65 krajów na świecie i jako jeden z kluczowych dostawców osprzętu na rynku wspiera usługi serwisowe – dostarcza części do partnerów świadczących usługi w zakresie napraw gwarancyjnych  i pogwarancyjnych dla wyrobów DT SWISS. 

Sztandarowym produktem DT SWISS są koła, a ich dzienna produkcja dochodzi do 1800 sztuk. W ciągu doby powstaje też 1,5 tys. każdego z trzech gatunków felg, a tygodniowo blisko 10 tys. piast rowerowych. Produkty DT SWISS są wytwarzane przy użyciu najnowocześniejszych technologii. Wszystkie też podlegają bardzo szczegółowej kontroli jakości na każdym etapie produkcji. Dzięki temu firma zachowuje cykliczność i powtarzalność wyrobów, gwarantując tym samym ich wysoką jakość. DT SWISS zapewnia również szereg usług dodatkowych dla swoich kontrahentów. Jedną z nich jest np. możliwość dostosowania grafik na felgach do indywidualnych potrzeb klienta. Opracowana na tę potrzebę technologia zapewnia ich niezwykłą odporność na czynniki atmosferyczne.

Grupa DT SWISS AG jest obecna m.in. w Szwajcarii, Niemczech, Francji, USA i na Tajwanie. Obecnie polskie przedsiębiorstwo zatrudnia 315 pracowników, pracujących w systemie dwuzmianowym. 

Nowoczesna przestrzeń magazynowa 

Firma DT SWISS mieści się na działce o powierzchni 3,5 ha, której zabudowa obejmuje blisko 13 tys. m2 powierzchni – produkcja stanowi 6 tys. m2, a pozostała część to strefa magazynowa, w której skład wchodzą dwa magazyny wysokiego składowania: komponentów oraz wyrobów gotowych. Całość obiektu podlegała systematycznej rozbudowie, co jest podyktowane świadczeniem wspomnianych usług dodatkowych. Dlatego wraz z dynamicznym rozwojem firmy konieczne stało się znalezienie kompleksowego dostawcy z zakresu logistyki wewnątrzmagazynowej. 

Projekt – akumulatorownia 

Sprawny przepływ materiałów między produkcją a magazynem, szybki i skuteczny serwis, a w szczególności budowa akumulatorowni wewnątrz budynku magazynowego – wszystko to stanowiło kluczowe oczekiwania firmy względem Jungheinrich.

Jednym z najważniejszych rozwiązań optymalizujących procesy magazynowe jest akumulatorownia dla wózków widłowych. Jungheinrich stworzył ją w specjalnie wydzielonej strefie obiektu, wspierając wcześniej firmę we wszystkich formalnościach i kwestiach doradczych. Wskazana lokalizacja pozwoliła obniżyć koszty związane z budową odrębnego budynku i zapewnić znaczną oszczędność czasu pracy operatorów. Producent wyposażył również DT SWISS w wózki widłowe dostosowane do indywidualnych wymagań firmy oraz regały magazynowe wysokiego składowania o wysokości 7,8 metra. Zostały one umiejscowione w magazynie komponentów, a ich rozmieszczenie zapewnia maksymalne wykorzystanie powierzchni. Dopełnienie oferty stanowi kompleksowy serwis urządzeń Jungheinrich, gwarantujący m.in. regularne przeglądy regałów magazynowych i wózków. Co ważniejsze, czas jego reakcji nie przekracza 4 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.

Optymalny transport wewnętrzny

Obecnie w DT SWISS pracuje dziewięć pojazdów z oferty Jungheinrich. Jednym z nich jest akumulatorowy wózek widłowy wysokiego składowania ETV 214 z wysuwnym masztem. Pojazd usprawnił przemieszczanie towarów między regałami magazynowymi i składowanie ładunków w korytarzach roboczych. Podobnie jak urządzenie ETV 216 – dzięki intuicyjnemu sterowaniu hydrauliką operator może bezpiecznie wykonywać operacje na wysokości 9 m, zachowując jednocześnie wąski korytarz pracy. Z kolei wózki widłowe z serii ECE pozwoliły na bezproblemowe kompletowanie towarów na dwóch paletach jednocześnie, dzięki zastosowaniu wideł o długości 2,4 m. W DT SWISS pracuje także urządzenie EFG 425k o udźwigu 2,5 t. Jest to krótsza wersja pojazdów tej serii, która przy zachowaniu jednakowych parametrów udźwigu zapewnia operatorom wyższy komfort pracy w korytarzach roboczych. Ostatnie z rozwiązań Jungheinrich to wózek z serii ERC, który umożliwia odkładanie palet na wysokość ok 2,7 m. Urządzenie ma składaną platformę operatora, maszt o wysokości 2,9 m oraz elektryczne wspomaganie dyszla.

W DT SWISS nie poszukujemy kompromisów. Nawiązujemy współpracę nie tylko z firmami oferującymi dobre produkty, ale w szczególności z tymi, które świadczą usługi posprzedażowe w zakresie serwisu i profesjonalnego doradztwa. Jako dostawcę rozwiązań logistycznych wybraliśmy firmę Jungheinrich. Nasze doświadczenie pokazuje, że jest to najbardziej solidny partner z tych, którzy funkcjonują obecnie na rynku intralogistycznym ocenia współpracę Tomasz Gil, General Management DT SWISS-Polska.

 

(Źródło: Jungheinrich Polska)

ZNAJDŹ NAS: