Tradycja spotyka nowoczesność: Dematic automatyzuje Bibliotekę Narodową Izraela

Zautomatyzowane składowanie drobnych części wsparte pomocą 50 tys. pojemników umożliwi czytelnikom otrzymanie zamówionej książki. Rozwiązanie Dematic symbolicznie uczyni z budynku prawdziwą „Studnię Wiedzy”. Projekt nowego budynku opracowało renomowane biuro architektonicz¬ne Herzog & de Meuron.

2020-03-03 09:48:50

Dematic zdobywa wyjąt­kowego klienta. Specjaliści w dziedzinie intralogistyki wdrożą zauto­ma­tyzowany system składowania drobnych części w Narodowej Bibliotece Izraela, nazywanej również „Studnią Wiedzy”. Jej źródłem będzie rozwiązanie Dematic. Czytelnicy otrzymają zamówione książki za pośrednictwem zautomatyzowanego systemu składowania drob­nych części. Zbiory Narodowej Biblioteki Izraela liczą około 5,5 miliona woluminów; obejmują m.in. największą na świecie kolekcję książek w języku hebrajskim i literaturę żydowską, jak również około tysiąca zbiorów archiwalnych należących do tak wybitnych postaci jak Martin Buber, Else Lasker-Schüler czy Franz Kafka. W przyszłości cztery miliony pozycji znajdą swoje miejsce w 50 tysiącach pojemników. Kolejną wyjątkową atrakcją jest umożliwienie gościom obserwowania zautomatyzowanej pracy przez panoramiczne okno. Magazyn drob­nych części zostanie zintegrowany z nowym budynkiem zaprojekto­wa­nym przez renomowaną szwajcarską pracownię architektoniczną Herzog & de Meuron, której wcześniejsze realizacje to m.in. Tate Modern w Londynie, Stadion Olimpijski w Pekinie oraz Sala Koncer­towa Elbphilharmonie w Hamburgu.

Nowy budynek ze zintegrowanym automatycznym magazynem drobnych części jest udanym przykładem na to, że biblioteka, będąc obiektem osadzonym w bogatej tradycji, może jednocześnie korzystać z najnowo­cześniejszych technologii – mówi Jessica Heinz, dyrektor ds. marketingu i rozwoju biznesowego Dematic Central Europe. W przyszłości zamówionej książki nie trzeba już będzie wybierać ręcznie. Zamiast tego pojemnik, w którym się znajduje, automatycznie dotrze do stacji odbiorczej. Wiązka laserowa precyzyjnie wskaże bibliotekarzowi książkę, którą powinien wyjąć. Następnie przenośnik taśmowy automatycznie przetransportuje pojemnik z powrotem do miejsca jego składowania. W ten sposób ograniczony zos­tanie kontakt z cennymi dziełami, dzięki czemu ich jakość pozostanie niena­ru­szona.

Pojemniki podzielono na maksymalnie osiem przegród, a w każdej z nich znajduje się miejsce na kilka książek. Rozwiązanie Dematic zostało wybra­ne ze względu na doświadczenie firmy w automatyzacji bibliotek. Specjaliści w dziedzinie intralogistyki wyposażyli już w zautomatyzowany magazyn drob­nych części wiele takich obiektów, szczególnie w Stanach Zjednoczo­nych. Również architekci Herzog & de Meuron wykorzystują swoje doświad­czenie w projektowaniu bibliotek. Założona w 1978 roku pracownia wytycza dziś drogę nowoczesnej architekturze.

Ten projekt est dla nas wyjątkowy, ponieważ nasze rozwiązanie będzie stanowić wsparcie dla studni wiedzy – podkreśla Jessica Heinz. Koncepcja ta znalazła również odzwierciedlenie w architekturze: centralnym punktem jest zaprojektowany przez pracownię Herzog & de Meuron sufitowy oculus, przez który światło wpada do budynku z góry. Okrągły otwór przechodzi przez wszystkie kondygnacje, spajając je ze sobą. Łukowate ściany wyłożono książkami, symbolicznie czyniąc z budynku prawdziwą „Studnię Wiedzy”.

Nowy budynek Biblioteki Narodowej Izraela znajduje się w Jerozolimie – pomiędzy Knesetem a Muzeum Izraela. Będzie miał sześć kondygnacji naziemnych i pięć podziemnych. Aby zapobiec przedostawaniu się wilgoci do budynku, materiały niezbędne do zautomatyzowanego przechowywania drobnych części mogą być obecnie transportowane do budynku jedynie przez specjalny otwór w dachu. Musi on być jednak dobrze uszczelniony, zwłaszcza w porze deszczowej od listopada do kwietnia. – To ogromne wyzwanie logistyczne – podkreśla Jessica Heinz. Projekt firmy Herzog & de Meuron obejmuje duże szklane witryny, które pozwalają przechodniom przyglądać się funkcjonowaniu biblioteki. W ten sam sposób będą mogli też obserwować zautomatyzowane składowanie drobnych części podczas bieżącej eksploatacji. Fasada wykonana z wapienia jerozolimskiego ma wyjątkowy, łukowaty kształt. Planowane są również obszerne przestrzenie przeznaczone na wydarzenia kulturalne, takie jak odczyty, spektakle, koncerty i wystawy. Dzięki temu biblioteka będzie przyciągać różnorodną publiczność.

Budowa nowej Biblioteki Narodowej Izraela zakończy się w październiku. Automatyka Dematic rozpocznie wówczas optymalizację procesów składowania i przetwarzania zamówień.

(Źródło:Dematic)

ZNAJDŹ NAS: