CHEP i Nestlé Polska wprowadzają rozwiązania First Mile Solutions w Kargowej

By zapewnić jakość i bezpieczeństwo półproduktów Nestlé zastępuje białe drewniane palety plastikowymi europaletami CHEP wielokrotnego użytku.

2020-02-17 15:32:37

Nestlé wprowadza europalety plastikowe CHEP dla pierwszej mili łańcucha dostaw (First Mile Solutions) w swojej fabryce w Kargowej. Nowe rozwiązanie poolingowe, implementowane najpierw przez Nestlé, a teraz przez dostawców w Kargowej, pozwoli przekazywać surowiec bezpośrednio do procesu produkcji, czyli do tzw. białej strefy. Dostawcy Nestlé do fabryki dostarczają płatki zbożowe do produkcji batonów Lion. Półprodukty transportowane są na dużych paletach CHEP o wymiarach 1 200 mm x  1000 mm i pakowane w tak zwane „Big Bags” (duże worki) o pojemności 200 kg.  

Zastąpienie białych drewnianych palet nowoczesnymi plastikowymi paletami CHEP pozwala transportować surowce bezpośrednio do tzw. „białej strefy” przy zachowaniu zgodności łańcucha dostaw ze standardami spożywczymi, takimi jak International Featured Standards (IFS), British Retail Consortium (BRC) oraz Good Manufacturing Practices (GMP), wskazanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

W naszej branży, w procesie produkcji zachowana jest szczególna dbałość o bezpieczeństwo konsumenta. Dlatego zaproponowaliśmy naszym dostawcom, aby zamiast na paletach drewnianych, kluczowy dla nas surowiec dostarczali na paletach plastikowych. Chcieliśmy mieć pewność, że produkt będzie pozbawiony ciał obcych mogących pochodzić z palety drewnianejmówi Iwona Barczyńska, Logistics Manager w Nestlé Polska. Takie rozwiązanie daje pewność, że żadne zanieczyszczenia ani ciała obce z palety, nie dostaną się do surowców, a pośrednio do produktów gotowych. W naszej branży ma to znaczenie zasadnicze – podkreśla. 

 

Nie bez znaczenia pozostaje bowiem również fakt, że w przypadku białych drewnianych palet producenci nie mieli pewności czy płacą za sam surowiec, czy również za paletę. Izabella Maczkowska-Ciborowska z CHEP Polska podkreśla: „Waga białej drewnianej palety nie jest stała, z uwagi, na przykład, na wilgoć, którą pochłania. Paleta plastikowa CHEP ma zawsze stałą wagę, więc producent wie, że płaci tylko za sam surowiec”.

Na rynkach zachodnioeuropejskich palety plastikowe obecne są już od 10 lat i zainteresowanie nimi stale rośnie. Wykorzystanie palet plastikowych w Polsce również każdego roku rośnie, a w 2018 r. wzrosło o całe 50 procent według danych CHEP.

(Źródło: CHEP)

ZNAJDŹ NAS: