Eko jak w norweskim magazynie

Ze względu na gospodarkę opartą niemal wyłącznie o odnawialne źródła energii, popularność samochodów elektrycznych i plany, by do 2050 r. stać się krajem neutralnym klimatycznie, Norwegia jest źródłem dobrych praktyk środowiskowych. Widać to także na przykładzie tamtejszego oddziału firmy Pon.

2019-04-24 13:53:08

Wartości wpisane w obiekt

Niezależnie od specyfiki poszczególnych rynków, wszystkie firmy składające się na holding Pon zobowiązane są działać zgodnie ze wspólnymi zasadami, wśród których wyróżniono m.in. odpowiedzialność (za interesariuszy, środowisko i podejmowane działania) oraz radość pracy (rozumianą jako otwartość, entuzjazm i nieformalne relacje). Wartości te wpisano także w założenia powstania nowego kompleksu magazynowo-serwisowo-biurowego Pon Equipment w Skedsmokorset.

Obiekt składa się z biur, hal magazynowych oraz warsztatów naprawczych, spawalniczych i lakierniczych. Firma chciała, by w projekcie odzwierciedlone zostały jej wartości. Budynek jest więc dobrze zorganizowany, otwarty na potrzeby klientów i użytkowników, a wznosząc go wykorzystano dobre, trwałe materiały – tak realizację na swojej stronie komentują odpowiedzialni za nią architekci z Astrup op Hellern.

W części biurowej kompleksu do otwartości nawiązują kontrastujące z ciemną bryłą budynku, zapraszające już z daleka żółte ramy okalające wejścia. Do ekologii i natury odwołuje się natomiast wystrój wnętrz – salka roboczokonferencyjna z wykładziną przypominającą wiosenną trawę czy strefy socjalne z podłogami i sufitami w drewnie. Instalacja oświetleniowa została harmonijnie wpisana w stropy biur, holów i innych przestrzeni wspólnych.

W części biurowej obiektu wykorzystano rozwiązania do wbudowania w sufit. Dyskretne downlighty oraz sprzyjające komfortowej pracy przy komputerze planarne oprawy modułowe emitują światło bardzo dobrej jakości, nie zwracając przy tym na siebie uwagi - mówi Krzysztof Rajecki, projektant oświetlenia TRILUX Polska.

O ile w biurach bliskość spraw środowiska wyraża się przede wszystkim w estetyce, w halach magazynowych i warsztatowych ekologiczne założenia Pon realizowane są przez koncentrację na efektywności energetycznej rozwiązań.

Linie w magazynie

Instalacja oświetleniowa ma istotny udział w poborach energii obiektów magazynowych. Przedsiębiorstwa dbające o środowisko naturalne oraz starające się minimalizować długofalowe koszty eksploatacji swoich obiektów wybierają nowoczesne rozwiązania w technologii LED. Tak było też w przypadku Pon Equipment. Zastosowano tu m.in. oprawy liniowe serii E-Line LED, będące jednym z najbardziej energooszczędnych rozwiązań na całym rynku. Wariant NEXT osiąga skuteczność świetlną sięgającą 190 lm/W. Dzięki temu zużycie energii jest nawet o kilkanaście procent niższe niż w dostępnych dotychczas oprawach LED – tłumaczy Krzysztof Rajecki.

(Źródło: Trilux)

 

ZNAJDŹ NAS: