Mobilne rozwiązania w pracy w magazynach i logistyce

Czasy, w których do względnie efektywnego prowadzenia magazynu wystarczył zakup odpowiedniej liczby regałów, zadbanie o przyzwoite wózki widłowe i pozamiatanie przestrzeni magazynowej, gdy zbierze się tam grubsza warstwa kurzu, dawno minęły.

2018-04-26 16:25:19

Czasy, w których do względnie efektywnego prowadzenia magazynu wystarczył zakup odpowiedniej liczby regałów, zadbanie o przyzwoite wózki widłowe i pozamiatanie przestrzeni magazynowej, gdy zbierze się tam grubsza warstwa kurzu, dawno minęły.

Ten nieco przekoloryzowany obraz całkowicie kontrastuje z rozwiązaniami, jakimi osoby odpowiedzialne za logistykę magazynową dysponują dzisiaj, by podnieść efektywność pracy i wykorzystanie przestrzeni. 

Nowoczesne rozmieszczenie regałów magazynowych i zarządzanie procesami 

Klasyczne metody zarządzania magazynem są dość mało efektywne w porównaniu do współczesnej wiedzy, ale jednocześnie dość popularne, bo bardzo łatwe w implementacji. Przedsiębiorstwa pragnące wznieść procesy logistyczne na wyższy poziom dostrzegają już potrzebę innowacji. Nowoczesnych narzędzi jest bardzo wiele. Należą do nich między innymi specjalne algorytmy służące optymalnemu rozmieszczaniu towarów. Dla wielu firm takie rozwiązania wciąż stanowią melodię przyszłości, jednak nawet nieco już przestarzałe metody takie jak analiza ABC i XYZ będą bardziej efektywne, gdy skorzysta się z odpowiednich programów magazynowych. Zarządzanie magazynem ułatwia na przykład metoda wizualizacji graficznej. Nawet jeśli sposób rozmieszczenia towaru w oparciu o wykorzystywane metody nie jest całkowicie optymalny, takie podejście do sprawy znacznie przyspiesza podejmowanie decyzji. 

Automatyka magazynowa 

W nowoczesnym magazynie, szczególnie gdy ma on dużą powierzchnię, wózki widłowe i podobne urządzenia sterowane bezpośrednio przez człowieka coraz częściej zastępują rozwiązania automatyczne i półautomatyczne. Oto kilka przykładów. Duży magazyn, w którym komplementacja zamówień jest z tego powodu utrudniona, warto podzielić na strefy i zautomatyzować transport towaru pomiędzy nimi za pomocą specjalnych przenośników. W ten sposób pracownicy zajęci komplementacją wykonają swoje zadania w strefie, z której należy pobrać najwięcej towaru, a pozostała część asortymentu trafi do niej automatycznie. To cenna metoda, ponieważ według niektórych badań przemieszczanie się pracowników po towar w mniej nowoczesnych magazynach obejmuje nawet 50% ich czasu pracy. Jeszcze dalej idą stacje konsolidacji, których działanie opiera się o regały karuzelowe i przenośniki. Towar spływa w ten sposób do stacji z różnych części magazynu w pojemnikach do transportu wewnętrznego. W pierwszej strefie zamówienie jest kompletowane i wyrusza do strefy pakowania. To jedna z najbardziej efektywnych metod skracania czasu przygotowywania zamówienia. 

Technologiczne rewolucje w czyszczeniu powierzchni magazynowej 

Niezależnie od rodzaju przechowywanego towaru na sprawne funkcjonowanie magazynu wpływa jego efektywne sprzątanie choćby ze względu na bezpieczeństwo, higienę i ergonomię pracy. Głównym narzędziem służącym do utrzymania porządku w halach od lat są myjki ciśnieniowe, ale trzeba przyznać, że te urządzenia przeszły prawdziwą rewolucję technologiczną, by idealnie odpowiadać na potrzeby użytkowników. Przykładowo HD 6/15 M Plus – myjka zaprojektowana przez firmę Kärcher – to prawdziwy „potwór” w swojej klasie ukryty w dość kompaktowych rozmiarach. Za jego pracę odpowiada między innymi mocny, dwubiegunowy silnik chłodzony powietrzem i świetnie wykonana mosiężna głowica. Mimo wysokich osiągów urządzenie charakteryzuje 20% większa wydajność czyszczenia i oszczędność energii. Wybierając sprzęt do pracy w magazynie, warto postawić na urządzenie przeznaczone do pracy zarówno w pionie, jak i w poziomie. 

(Źródło: Kärcher)

GALERIA

ZNAJDŹ NAS: