Urządzenia ubieralne - czyli Przemysł XXI wieku

Czy optymalizacja i wzrost wydajności, związane z Internetem Rzeczy, są zapowiedzią zmian w polityce personalnej branży logistycznej? Czy Przemysł 4.0 dąży do ograniczenia roli pracowników w procesie logistycznym? Czy w niedalekiej przyszłości maszyny zastąpią ludzi w przestrzeniach magazynowych? Wygląda na to, że pracownicy magazynów, pracujący na produkcji czy w transporcie mogą spać spokojnie myśląc o swojej pracy, a ergonomiczne urządzenia ubieralne (ang. wearables) będą stanowiły ich sprzymierzeńców.

2021-06-01 11:24:59

Czym są urządzenia ubieralne?

Wearables to urządzenia niewielkich rozmiarów, wyposażone w zaawansowane technologie. Okulary z wyświetlaczem, przenośne komputery czy opaski monitorujące to tylko wybrane przykłady z całej gamy urządzeń do noszenia. Widząc ich potencjał i mnogość zastosowań, przedsiębiorstwa z coraz większym zainteresowaniem przyglądają się temu obszarowi automatyzacji logistyki.

Wearables – gdzie znajdą zastosowanie?

Oczywistym miejscem wykorzystywania urządzeń ubieralnych jest magazyn wysyłkowy. Komputer mobilny do noszenia Zebra WT6300 lub skaner pierścieniowy Zebra RS5100 zakładany na palec, świetnie radzą sobie w zadaniach związanych z kompletacją zamówień, dając pracownikowi możliwość wykonywania kilku operacji jednocześnie i minimalizując potencjalne błędy. Czas odgrywa tu także dużą rolę, a wearables pomagają skracać czas każdej operacji do minimum.

Podobna sytuacja ma miejsce w zakładach produkcyjnych. Proces produkcyjny to zaplanowane sekwencje, w których nie ma miejsca na błędy. Wykorzystanie urządzeń ubieralnych, takich jak Zebra WT6300 czy skaner pierścieniowy Zebra RS5100, umożliwia szybkę identyfikację i usprawnia kompletację komponentów czy półproduktów, co bezpośrednio wpływa na zwiększenie wydajności pracy.

Urządzenia ubieralne - melodia przyszłości

Mobilne komputery stają się coraz bardziej popularne, jednak prawdziwą rewolucją mogą okazać się inne akcesoria. Wyświetlacz do mocowania na głowie Zebra HD4000 to urządzenie, które w znacznym stopniu zmienia sposób pracy w branży transportowej i logistycznej. Pracownik zakłada na głowę akcesorium wyglądające jak okulary i w czasie rzeczywistym odczytuje na ekranie informacje dotyczące kolejnych zamówień. Proces kompletacji staje się dużo bardziej wydajny i efektywny. Nie ma konieczności powrotu po następne zadania po każdym zakończonym procesie kompletowania, gdyż są one w czasie rzeczywistym bezpośrednio wyświetlane na ekranie. Podobnie sytuacja ma się w zakładach produkcyjnych, gdzie informacja o nowym zleceniu może być bezpośrednio wysyłana do operatora noszącego wearables. Jednym z resellerów urządzeń ubieralnych jest firma Aspekt Sp. z o.o., która oferuje kompleksowe rozwiązania dla przemysłu oraz handlu.

Urządzenia ubieralne coraz częściej są wykorzystywane także w przypadku szkoleń operatorów. Szerokie możliwości technologii VR oraz AR sprawiają, że można tworzyć realne i bezpieczne środowisko szkoleniowe służące do podnoszenia kwalifikacji pracowników.

Podsumowując, wraz z rozwojem technologii nastała nowa era w zarządzaniu produkcją, logistyką oraz transportem. Urządzenia ubieralne oznaczają prawdziwą rewolucję. Niemal wszystkie procesy można zoptymalizować i uczynić bardziej wydajnymi. Połączenie pracy ludzi z możliwościami nowych wearables to przyszłość. Aby osiągnąć maksymalne korzyści płynące z zastosowania urządzeń do noszenia, przedsiębiorstwa muszą otworzyć się na zmiany i przygotować odpowiednie środowiska. Jednak Przemysł 4.0 oraz IoT to fakt – dzisiaj stoimy już za progiem kolejnej rewolucji przemysłowej.

Zdjęcia: Dysponent: Aspekt Sp. z o.o. Zdjęcie z zasobów Zebra Technologies

(Źródło: Aspekt)

GALERIA

ZNAJDŹ NAS: