Zaprenumeruj nasze czasopisma: Nowoczesny Magazyn i Logistyka a Jakość
ORGANIZUJEMY:


Nowoczesny Magazyn

Administratorem Twoich danych osobowych jest Forum Media Polska spółka z o.o., ul. Polska 13, 60-595 Poznań (dalej: My). Będziemy przetwarzać powyższe dane w celach marketingowych. Przysługuje Ci prawo do cofnięcia zgody na komunikację z naszej strony w każdym czasie. Możesz to łatwo uczynić, dzwoniąc na 61 66 55 800 lub poprzez przesłanie maila na adres: bok@forum-media.pl.

Zgadzam się na kontakt ze strony wydawnictwa Forum Media Polska sp. z o.o. drogą elektroniczną i telefoniczną w celach marketingowych, w szczególności w celu przedstawiania sprofilowanej oferty produktów i usług wydawnictwa lub jego partnerów.


Artykuł Systemy składowania

2012-04-27

Budujemy magazyn chemiczny (Cz. 1. Wymogi prawne)

Budujemy magazyn chemiczny (Cz. 1. Wymogi prawne)

Długoletnia obserwacja rynku pokazuje, że w zależności od wypadków i awarii, jakie spotykają właścicieli magazynów chemicznych, ich uwaga koncentruje się na coraz to innych kwestiach. Dodatkowo, jeśli organy kontroli skupiają się dla przykładu na ochronie środowiska i taka informacja dotrze drogą pantoflową do prowadzącego magazyn, to chcąc uniknąć problemów, wykazuje on zainteresowanie właśnie tym tematem. Bardzo rzadko koncentruje się na identyfikowaniu wszelkich wymagań narzuconych przez prawo. Nie bez znaczenia jest też fakt, że wielu przedsiębiorców podejmuje decyzję o magazynowaniu chemii, nie mając wystarczającej wiedzy na ten temat. Tym cyklem artykułów chcemy to zmienić.


Towary chemiczne są takie jak wszystkie inne – taką obiegową opinię można usłyszeć od osób, które podejmują się magazynowania produktów chemicznych w oparciu o analizę finansową. Nierzadko nawet specjaliści procesów magazynowych „zapominają” o właściwościach towarów. Tymczasem nie istnieje bezpieczne magazynowanie produktów, kiedy mogą one ze sobą reagować. Przykładem nierozważnego podejścia w tej kwestii jest umieszczenie w magazynie z wodną instalacją tryskaczową dużej ilości materiałów, które w przypadku kontaktu z wodą będą wytwarzać szkodliwe i trujące gazy.
Drugim grzechem jest myślenie, że przechowywanie małych ilości materiałów nie stanowi problemu. Małe ilości nie będą niebezpieczne tylko wtedy, gdy ich właściwości nie będą stwarzały zagrożeń. Błędem jest też myślenie, że towary chemiczne są nierozerwalnie związane z ADR, stąd też używa się skrótu myślowego „magazyn ADR”. Oczywiście, produkty chemiczne można traktować jako towar niebezpieczny, który będzie przewożony. Musimy jednak pamiętać, że przepisy transportowe skupiają się na możliwości powstania natychmiastowego zagrożenia. Nieistotne są zdarzenia z dalekiej przyszłości (np. czy w wyniku narażenia na działanie substancji chemicznych za kilka lat pogorszy się stan zdrowia pracownika, który się z nią zetknął).
Ważnym elementem przechowywania materiałów chemicznych w magazynie, o którym należy pamiętać, są skutki narażenia zdrowia i życia w odległym czasie. Z tego powodu w magazynie należy stosować przepisy inne niż transportowe. Przyjęcie założenia, że w magazynie stosujemy przepisy transportowe, powoduje, że zadaje się pytania dotyczące magazynownia chemicznego doradcom ds. bezpieczeństwa w transporcie. Musimy być świadomi, że takie osoby wcale nie muszą znać się na problemach związanych z magazynowaniem.

Niuanse prawa
Wymagania prawne dotyczące magazynów zawarte są w kilku ustawach. Po pierwsze, wynikają one z zapisów prawa budowlanego i ochrony środowiska. W dalszej kolejności umieszczone są w ustawach związanych z bezpieczeństwem pożarowym i przepisami, które bezpośrednio dotyczą ochrony przeciwpożarowej. W tym kontekście należy zwrócić uwagę na przepisy bardziej ogólne, związane z funkcjonowaniem konkretnych branż (np. farmacja czy środki ochrony roślin). Uregulowania muszą zawierać ograniczenia i wymagane dokumentacje pod kątem stosowania substancji chemicznych. Na końcu należy uwzględnić prawo pracy i obowiązujące przepisy związane z jej ochroną.

Czytaj więcej:
1 2 3 > >>
 

facebook
MAPA
PALET
MAPA
REGAŁÓW
MAPA OGUMIENIA
MAPA
NACZEP
POLECAMY NOWOŚCI WYDAWNICZE
KALENDARZ


Partner:

Pracuj w logistyce
Lokalizacja: wielkopolskie
Dodano: 2018-06-19
Lokalizacja: mazowieckie
Dodano: 2018-06-19