Zaprenumeruj nasze czasopisma: Nowoczesny Magazyn i Logistyka a Jakość
ORGANIZUJEMY:


Nowoczesny Magazyn

Administratorem Twoich danych osobowych jest Forum Media Polska spółka z o.o., ul. Polska 13, 60-595 Poznań (dalej: My). Będziemy przetwarzać powyższe dane w celach marketingowych. Przysługuje Ci prawo do cofnięcia zgody na komunikację z naszej strony w każdym czasie. Możesz to łatwo uczynić, dzwoniąc na 61 66 55 800 lub poprzez przesłanie maila na adres: bok@forum-media.pl.

Zgadzam się na kontakt ze strony wydawnictwa Forum Media Polska sp. z o.o. drogą elektroniczną i telefoniczną w celach marketingowych, w szczególności w celu przedstawiania sprofilowanej oferty produktów i usług wydawnictwa lub jego partnerów.


Artykuł Edukacja

2017-05-12

Efektywny, prosty i niezawodny system sterowania oświetleniem LED w magazynach

Efektywny, prosty i niezawodny system sterowania oświetleniem LED w magazynach


Tradycyjne oprawy świetlówkowe (2 × 58 W=116 W) z rys. 1. zostały zastąpione przez oprawy przemysłowe LED o mocy 60 W każda (rys. 2.). Bardzo często oświetlenie, które ma być modernizowane, nie spełnia wymagań normy oświetleniowej. W przypadku wymiany opraw w stosunku 1:1 w układzie bez sterowania natężenie oświetlenia przekracza wymagania średnio o ok. 20%. Ma to na celu zapewnienie marginesu bezpieczeństwa potrzebnego z uwagi na proces starzenia się diod LED i spadek strumienia świetlnego w czasie. Jak widać, nawet na najprostszej wymianie oświetlenia uzyskuje się minimum 50% oszczędności w zużyciu energii elektrycznej przy jednoczesnej poprawie jakości oświetlenia i warunków pracy.

W przypadku wysterowania opraw z zadajnika napięcia DIM (rys. 3.) dostaniemy możliwość przygaszania opraw w poszczególnych strefach do wymaganego poziomu natężenia oświetlenia. Daje to możliwość uzyskania większych oszczędności w zużyciu energii (ponad 60% w stosunku do tradycyjnego).

Dalsze oszczędności uzyskuje się, wykorzystując czujki ruchu (rys. 4.). W czasie, gdy w alejce magazynowej nie wykonywana jest żadna operacja (statystycznie nawet przez nawet 50 min na każdą godzinę), wszystkie oprawy są przygaszone do minimum. W takim stanie spoczynkowym moc zasilania opraw jest ograniczona do ok. 10% mocy nominalnych, czyli zużycie energii jest na poziomie zaledwie 5% zużycia opraw tradycyjnych.

W momencie naruszenia strefy pierwszej czujki ruchu rozświetlone zostaną oprawy tylko z pierwszej strefy (rys. 5.). Jeżeli operator nie ma potrzeby jazdy w dalsze strefy, to pozostałe oprawy pozostaną przygaszone do minimum.

W czasie przejeżdżania całej alejki następne czujki ruchu będą rozświetlały oprawy w kolejnych strefach (rys. 6.). Oprawy rozświetlają się w strefie przed operatorem i za nim, a nie tylko nad nim, daje to bardzo duży komfort pracy i zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa. Po upływie czasu podtrzymania, ustawionego na czujkach ruchu (dostępne są ustawienia w szerokim zakresie czasowym), kolejne oprawy są przygaszane do minimum.

Ogromne oszczędności w zużyciu energii elektrycznej

Niezależnie od stosowania czujek ruchu w magazynach, w których są zamontowane świetliki, do systemu sterowania dokładane są czujniki natężenia oświetlania. Proponowane przez nas czujniki, podłączone do magistrali DIM, utrzymują zadany poziom natężenia oświetlenia, niezależnie od zmian światła dziennego. Dzięki temu zmniejszana jest moc opraw (i zużycie energii) w porze dziennej.

Z doświadczeń naszej firmy, po realizacji wielu projektów, wynika, że średnie oszczędności w zużyciu energii elektrycznej z pełną automatyką bardzo często przekraczają 90%.

Oferta firmy TheusLED obejmuje szeroką gamę elementów automatyki sterującej oświetleniem, od systemów DALI, systemów sterowania  radiowego,   do systemów analogowych DIM (1-10). Są to różnorodne czujki ruchu, od standardowych, poprzez sterowane pilotami, do komunikujących się drogą radiową.

Jeszcze raz należy podkreślić, że bardzo ważną rzeczą jest nie tylko wymiana oświetlenia na bardziej wydajne, ale również dopasowanie rozsyłu światła do wymaganych parametrów oświetlenia oraz sterowanie oświetleniem w taki sposób, żeby oprawy świeciły tylko wtedy, gdy jest to potrzebne.

Czytaj więcej:
<< < 1 2 3 > >>
 

facebook
MAPA
PALET
MAPA
REGAŁÓW
MAPA OGUMIENIA
MAPA
NACZEP
POLECAMY NOWOŚCI WYDAWNICZE
KALENDARZ


Partner:

Pracuj w logistyce
Lokalizacja: wielkopolskie
Dodano: 2018-06-19
Lokalizacja: mazowieckie
Dodano: 2018-06-19