Zaprenumeruj nasze czasopisma: Nowoczesny Magazyn i Logistyka a Jakość
ORGANIZUJEMY:


Nowoczesny Magazyn

Administratorem Twoich danych osobowych jest Forum Media Polska spółka z o.o., ul. Polska 13, 60-595 Poznań (dalej: My). Będziemy przetwarzać powyższe dane w celach marketingowych. Przysługuje Ci prawo do cofnięcia zgody na komunikację z naszej strony w każdym czasie. Możesz to łatwo uczynić, dzwoniąc na 61 66 55 800 lub poprzez przesłanie maila na adres: bok@forum-media.pl.

Zgadzam się na kontakt ze strony wydawnictwa Forum Media Polska sp. z o.o. drogą elektroniczną i telefoniczną w celach marketingowych, w szczególności w celu przedstawiania sprofilowanej oferty produktów i usług wydawnictwa lub jego partnerów.


Artykuł Edukacja

2017-05-12

Efektywny, prosty i niezawodny system sterowania oświetleniem LED w magazynach

Efektywny, prosty i niezawodny system sterowania oświetleniem LED w magazynach

Jak na oświetleniu zaoszczędzić 165 000 zł rocznie?

Coraz powszechniejszym i pozytywnym zjawiskiem jest wzrost świadomości wśród klientów, że przy oświetlaniu magazynów czy hal produkcyjnych obniżenie kosztów zużycia energii elektrycznej można osiągnąć nie tylko poprzez wymianę oświetlenia tradycyjnego na wydajniejsze oświetlenie LED-owe, ale że znaczenie ma również system automatyki sterowania oświetleniem.

Artykuł powstał na podstawie doświadczeń zdobytych przez firmę TheusLED w kontaktach z klientami decydującymi się na instalację systemów oświetlenia przemysłowego LED.


Przyjmuje się, że wymiana tradycyjnego oświetlenia (zwykle są to oprawy świetlówkowe lub metahalogenkowe) na takie, które jest dopasowane do potrzeb użytkownika, daje już na wstępie oszczędności rzędu 50–60%. W procesie ofertowania, na podstawie wymagań klienta oraz norm oświetleniowych, za każdym razem projektowane jest oświetlenie, które zapewnia spełnienie wymagań związanych z natężeniem oświetlenia przy jak najmniejszym zużyciu energii i kosztach użytych opraw. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu w konstrukcji opraw możliwości zastosowania różnych mocy oraz wielu kombinacji optycznych. Dalsze obniżenie kosztów oświetlenia (aż do 90% i więcej) jest możliwe dzięki zastosowaniu automatyki sterującej oświetleniem.

Różne układy sterowania oświetleniem LED

W tej chwili oprawy przemysłowe LED PROMETHEUS produkowane w Polsce przez TheusLED mogą być zestawiane w systemy oświetlenia z następującymi układami sterowania:

  1. sterowanie czujkami ruchu w trybie włącz/wyłącz, z zapewnieniem minimalnego natężenia oświetlenia przy braku obecności pracowników w strefie,
  2. sterowanie układem opraw z zasilaczami stałoprądowymi z wejściem sterującym DIM (1-10 VDC) oraz czujkami ruchu i czujnikami natężenia oświetlenia,
  3. sterowanie cyfrowe w systemie DALI (czujki ruchu i czujniki natężenia oświetlenia),
  4. sterowanie cyfrowe bezprzewodowe z danymi transmitowanymi w topologii mesh (czujki ruchu, czujniki natężenia oświetlenia i dodatkowe funkcje).


Dzięki funkcjonalności opraw LED (natychmiastowe rozświetlenie opraw do pełnej mocy, możliwości liniowego zmniejszania natężenia oświetlenia) mogą powstawać coraz bardziej wyrafinowane i skomplikowane układy sterujące. Jednak w sytuacjach, w których nie ma konieczności zmian stref oświetleniowych, np. w magazynach, stosowanie automatyki w systemie DALI lub sterowanie bezprzewodowe przestają mieć sens ze względu na wysokie koszty. Czas zwrotu z inwestycji wzrasta prawie dwukrotnie. W takich przypadkach proponujemy klientom rozważenie różnych rozwiązań sterowania oświetleniem – od bardzo prostych do zaawansowanych, ale niewspółmiernie tańszych od systemów cyfrowych. Dodatkowo instalacje te mają wysoki stopień niezawodności, są proste w montażu i obsłudze.

Przykładowy system sterowania oświetleniem w magazynie

Poniżej opisane będzie proste, jednocześnie niezawodne, rozwiązanie sterowania oświetleniem, polegające na przygaszaniu opraw w przypadku braku pracowników w danej strefie oświetleniowej i rozjaśnianiu, gdy są obecni.  Wykorzystywane są w nim oprawy posiadające zasilacze stałoprądowe z wejściem sterującym DIM (1-10 VDC), przemysłowe czujki ruchu dalekiego zasięgu oraz tzw. zadajniki magistrali.

Czytaj więcej:
1 2 3 > >>
 

facebook
MAPA
PALET
MAPA
REGAŁÓW
MAPA OGUMIENIA
MAPA
NACZEP
POLECAMY NOWOŚCI WYDAWNICZE
KALENDARZ


Partner:

Pracuj w logistyce
Lokalizacja: zagranica
Dodano: 2018-10-12
Lokalizacja: zagranica
Dodano: 2018-10-10
Lokalizacja: zagranica
Dodano: 2018-10-06