Zaprenumeruj nasze czasopisma: Nowoczesny Magazyn i Logistyka a Jakość
ORGANIZUJEMY:


Nowoczesny Magazyn

Administratorem Twoich danych osobowych jest Forum Media Polska spółka z o.o., ul. Polska 13, 60-595 Poznań (dalej: My). Będziemy przetwarzać powyższe dane w celach marketingowych. Przysługuje Ci prawo do cofnięcia zgody na komunikację z naszej strony w każdym czasie. Możesz to łatwo uczynić, dzwoniąc na 61 66 55 800 lub poprzez przesłanie maila na adres: bok@forum-media.pl.

Zgadzam się na kontakt ze strony wydawnictwa Forum Media Polska sp. z o.o. drogą elektroniczną i telefoniczną w celach marketingowych, w szczególności w celu przedstawiania sprofilowanej oferty produktów i usług wydawnictwa lub jego partnerów.


Artykuł Edukacja

2016-08-31

Pięć scenariuszy dla obiegu opakowań zwrotnych w procesie produkcji B2B

Pięć scenariuszy dla obiegu opakowań zwrotnych w procesie produkcji B2B

Pojemniki wielokrotnego użytku często są wybierane jako tańsza alternatywa dla opakowań jednorazowych, ale coraz częściej jest to również rozwiązanie narzucane przez klienta. Jak sobie z tym tematem poradzić, żeby uniknąć nieprzewidzianych kosztów?

TEKST: Małgorzata Michalik, właścicielka firmy go-pack.pl
 
Wybór opakowania może zredukować nasze koszty produkcyjne i logistyczne albo je niepotrzebnie zwiększać, jeśli na samym początku wszystkiego dobrze nie przemyślimy.
Przyjrzyjmy się pięciu scenariuszom:
  1. obieg opakowań przy nowo wdrażanym projekcie z dostawcą,
  2. obieg opakowań przy nowo wdrażanym projekcie z klientem,
  3. obieg opakowań dla istniejącego procesu produkcyjnego z dostawcą,
  4. obieg opakowań dla istniejącego procesu produkcyjnego z klientem,
  5. rozwiązania dla wspólnych opakowań używanych z podwykonawcą i klientem.
Opracowanie obiegu opakowań zwrotnych dla nowo wdrażanego projektu jest najbardziej komfortową sytuacją, ale też często niewykorzystywaną w pełni. Zwyczajowo nasza uwaga skupiona jest na dograniu szczegółów dotyczących ceny produkowanego detalu, warunków dostawy i terminów płatności, a zagadnienie opakowań pozostaje gdzieś na marginesie, co, niestety, potrafi się zemścić w postaci dodatkowych, nieprzewidzianych kosztów.
 
Wdrażając nowy projekt, mamy wpływ na wszystkie aspekty, takie jak rodzaj i wymiar opakowania czy ilości w obiegu, możemy pod to zaplanować miejsce ich składowania, wielkość partii produkcyjnych, wysokość zapasów, częstotliwość transportu itp.
 
Scenariusz 1
 
Często się zdarza, że kupujemy podzespoły czy wręcz wyrób gotowy od poddostawcy, które następnie montujemy lub po prostu konfekcjonujemy i sprzedajemy. Jeśli kupujemy podzespoły, które stanowią część większego elementu, zazwyczaj opakowanie będzie się różniło od tego, w którym sprzedajemy wyrób gotowy. W tej sytuacji możemy się skupić na dostawcy i nas samych.
 
Na tym etapie projektowania pojemnika zwrotnego powinniśmy przeanalizować przepływy między nami a dostawcą oraz dobrać rozwiązanie optymalne z punktu widzenia nie tylko logistyki, ale też produkcji.
 
Do prawidłowej oceny dobrze jest zweryfikować: proces produkcji u dostawcy (wyrób ciągły czy partiami?), wymagany przez nas poziom zapasu bezpieczeństwa u dostawcy, sposób zabezpieczenia detalu na czas składowania i transportu, częstotliwość i koszt czyszczenia opakowań zwrotnych (czy konieczne będzie mycie/naprawy?), częstotliwość dostaw komponentów i zwrotów pustych opakowań, możliwości składowania zapasów w naszym zakładzie, planowaną wielkość partii produkcyjnych oraz możliwości składowania wyrobów gotowych w naszym zakładzie vs zapotrzebowanie klienta.
 
Jeśli nie zadamy sobie trudu zweryfikowania wszystkich tych punktów przed ostatecznymi ustaleniami, to może się okazać, że źle obliczymy ilości opakowań potrzebnych w obiegu i nasz dostawca ciągle będzie się uskarżał na brak pojemników. W przypadku produkcji ciągłej może to grozić częstymi przestojami u dostawcy, którymi zostaniemy obciążeni, lub tym, że dostawca będzie pakował do kartonów, co wygeneruje nam dodatkowe koszty, wyższe nakłady na transport i większą ilość miejsca potrzebnego na składowanie. W przypadku linii produkcyjnej przystosowanej do pojemników zwrotnych dojdzie nam jeszcze konieczność przepakowania. A jeśli detal jest wrażliwy, to przy dłuższym składowaniu w kartonach może dojść do uszkodzeń, co generuje kolejne problemy z brakującymi ilościami do produkcji, koniecznością zamawiania dodatkowych ilości itp. – źle dobierzemy ilość detali w opakowaniu, która nie będzie odpowiadała planowanym partiom produkcyjnym ani u dostawcy, ani u nas.
Czytaj więcej:
1 2 3 4 > >>
 

facebook
MAPA
PALET
MAPA
REGAŁÓW
MAPA OGUMIENIA
MAPA
NACZEP
POLECAMY NOWOŚCI WYDAWNICZE
KALENDARZ


Partner:

Pracuj w logistyce
Lokalizacja: cała Polska
Dodano: 2018-10-18
Lokalizacja: cała Polska
Dodano: 2018-10-18
Lokalizacja: mazowieckie
Dodano: 2018-10-18