Zaprenumeruj nasze czasopisma: Nowoczesny Magazyn i Logistyka a Jakość
ORGANIZUJEMY:


Nowoczesny Magazyn

Administratorem Twoich danych osobowych jest Forum Media Polska spółka z o.o., ul. Polska 13, 60-595 Poznań (dalej: My). Będziemy przetwarzać powyższe dane w celach marketingowych. Przysługuje Ci prawo do cofnięcia zgody na komunikację z naszej strony w każdym czasie. Możesz to łatwo uczynić, dzwoniąc na 61 66 55 800 lub poprzez przesłanie maila na adres: bok@forum-media.pl.

Zgadzam się na kontakt ze strony wydawnictwa Forum Media Polska sp. z o.o. drogą elektroniczną i telefoniczną w celach marketingowych, w szczególności w celu przedstawiania sprofilowanej oferty produktów i usług wydawnictwa lub jego partnerów.


Artykuł IT

2014-12-04

Mobilny magazynier: RFID - ciekawostka czy standard?

Mobilny magazynier: RFID - ciekawostka czy standard?
Technologia RFID od kilkunastu lat budzi nadzieję na usprawnienie realizacji procesów logistycznych i ma stanowić swoiste panaceum na problemy występujące w magazynie. Pomimo wielkich oczekiwań, które wiązano z tą technologią, wykorzystanie RFID w magazynach nadal jest mało powszechne i stanowi raczej ciekawostkę niż standard. 
 
TEKST: Michał Grabia, Paweł Żebrowski, Instytut Logistyki i Magazynowania
 
 
Idea technologii RFID (Radio Frequency IDentification – identyfikacja za pomocą fal radiowych) po raz pierwszy została zastosowana w latach 40., w czasie II Wojny Światowej. Dzięki umiejętności rozróżniania widma emitowanych przez radar fal radiowych odbitych od powierzchni samolotów możliwe było zidentyfikowanie wrogich maszyn. Faktyczne podstawy RFID zostały określone dopiero w roku 1948, czyli tuż po wojnie, w publikacji pt. Communication by Means of Reflected Power przez Harry’ego Stockmana. To właśnie ta praca uważana jest za podwaliny współczesnych rozwiązań w zakresie identyfikacji radiowej. Od tego momentu rozpoczyna się powolny, ale systematyczny rozwój technologii RFID i następuje zwiększenie obszarów oraz sposobów jej zastosowania. 
 
Optymistyczne prognozy
Jeszcze kilka lat temu prognozy dotyczące rozwoju rynku RFID były bardzo optymistyczne, zakładały nieustanny szybki wzrost rynku, przedstawianego często przez pryzmat znaczników RFID. Raporty zakładały, że w 2018 r. wartość rynku znaczników osiągnie nawet ponad 5,5 mld USD. Szczegółowy podział na poszczególne obszary przewidywanego zastosowania znaczników RFID znajduje się na rysunku 1.
 
 

Bariery w upowszechnianiu
 
Kluczową determinantą wpływającą na powszechność stosowania znaczników RFID jest ich cena. Niewielki koszt i wymaganą szybkość produkcji udaje się w chwili obecnej uzyskać tylko w przypadku identyfikatorów pasywnych, które nie wymagają wewnętrznego źródła zasilania, a energia potrzebna do działania jest czerpana z pola elektromagnetycznego wytworzonego przez czytnik/programator. Cena takich znaczników z biegiem lat znacznie spadła, co obrazuje rysunek 2.
 
 
Czytaj więcej:
1 2 3 4 > >>
 

facebook
MAPA
PALET
MAPA
REGAŁÓW
MAPA OGUMIENIA
MAPA
NACZEP
POLECAMY NOWOŚCI WYDAWNICZE
KALENDARZ


Partner:

Pracuj w logistyce
Lokalizacja: podkarpackie
Dodano: 2018-12-13
Lokalizacja: małopolskie
Dodano: 2018-12-13
Lokalizacja: cała Polska
Dodano: 2018-12-13