Zaprenumeruj nasze czasopisma: Nowoczesny Magazyn i Logistyka a Jakość
ORGANIZUJEMY:


Nowoczesny Magazyn

Administratorem Twoich danych osobowych jest Forum Media Polska spółka z o.o., ul. Polska 13, 60-595 Poznań (dalej: My). Będziemy przetwarzać powyższe dane w celach marketingowych. Przysługuje Ci prawo do cofnięcia zgody na komunikację z naszej strony w każdym czasie. Możesz to łatwo uczynić, dzwoniąc na 61 66 55 800 lub poprzez przesłanie maila na adres: bok@forum-media.pl.

Zgadzam się na kontakt ze strony wydawnictwa Forum Media Polska sp. z o.o. drogą elektroniczną i telefoniczną w celach marketingowych, w szczególności w celu przedstawiania sprofilowanej oferty produktów i usług wydawnictwa lub jego partnerów.


AKTUALNOŚĆ Wózki widłowe

2018-11-16

Ciągniki przez duże "C"

Ciągniki przez duże "C"

Zestawy transportowe znajdują zastosowanie nie tylko w magazynach i halach produkcyjnych, ale także w instytucjach mających wiele budynków na stosunkowo dużej powierzchni. 

Ciekawym przykładem takiego ich wykorzystania jest rozwiązanie wdrożone na Uniwersytecie Medycznym w Moguncji, gdzie ciągniki przewożą ładunki pomiędzy 60 klinikami.

Centrum medyczne Uniwersytetu Jana Gutenberga w Moguncji jest jedynym szpitalem klinicznym w niemieckim kraju związkowym Nadrenia-Palatynat a zarazem jednym z największych pracodawców w regionie. W 60 budynkach, którymi dysponuje, mieści się 1 500 łóżek dla pacjentów, co w skali roku pozwala obsługiwać nawet 340 tys. chorych. By sprawnie zaspokajać logistyczne potrzeby poszczególnych obiektów i obniżyć koszty ich funkcjonowania dzięki centralizacji kuchni i pralni, zdecydowano się na rotacyjny transport posiłków i bielizny pościelowej z użyciem zestawów transportowych składających się z elektrycznych ciągników i półautomatycznych ram typu „C”.

Wahadłowiec z wyżerką

Centralna kuchnia pozwala z jednej strony osiągnąć efekt skali, minimalizować koszty produkcji posiłków oraz inwestycji w infrastrukturę i personel gastronomiczny, z drugiej jednak - wymusza wdrożenie bardzo wydajnego systemu transportu posiłków do pacjentów. 

Od 6 do 22 ciągniki pozostają w nieustannym ruchu. By obsłużyć 1 500 pacjentów, musimy dostarczyć 4 500 posiłków dziennie – rano, w południe i wieczorem. Zachowanie ich świeżości i odpowiedniej temperatury jest możliwe dzięki kompatybilnym z ramami ciągnika, sterowanym elektronicznie trolejom do przechowywania i chłodzenia. Po dowiezieniu posiłków wózkiem do danego budynku szpitalnego są one transportowane do sal na trolejach. Ich rozmiary musiały więc być dostosowane do wielkości wind oraz wąskich gardeł w korytarzach - mówi Bernd Broszehl, dyrektor ds. Usług Centralnych Uniwersytetu Medycznego w Moguncji. 

Zastosowane w Centrum Medycznym Uniwersytetu Jana Gutenberga ciągniki typu R07 charakteryzuje udźwig do 25 ton. Bez kłopotu mogą więc poruszać się z trzema załadowanymi ramami typu „C”. System LiftRunner, w który zostały one wyposażone, w czasie jazdy unosi troleje. Dzięki temu ich kółka – optymalne do szpitalnych wnętrz - nie są narażone na wibracje i uszkodzenia spowodowane tarciem o nawierzchnię na zewnątrz. Przy przejazdach między budynkami kontakt z nią mają jedynie elastyczne, amortyzujące drgania opony ciągnika i ram - mówi Michał Stanisławski, dyrektor działu advanced applications STILL Polska.

Na podobnej zasadzie transportowana jest bielizna pościelowa do i z centralnej pralni - w ciągu dnia przewożonych jest nawet 9 ton prześcieradeł i poszew.

Elastyczność - w przenośni i dosłownie

Prócz codziennych, powtarzalnych czynności - rozwożenia posiłków oraz prania - zestawy złożone z ciągnika i ram typu „C” ze zintegrowanymi podnośnikami mogą być wykorzystywane także do transportu osób (prócz operatora w kabinie zmieści się także pasażer), a także: poczty, butli z gazem czy pojemników ze śmieciami. Wszechstronność tę zapewnia konstrukcja zastosowanych ram. Dzięki standaryzacji ich barierek zabezpieczających, pomiędzy wykonanymi ze stali nierdzewnej ścianami można umieścić właściwie dowolny ładunek. Całość zestawu jest przy tym bardzo zwrotna.

Ruchy kierownicy ciągnika przenoszone są na wszystkie koła zestawu transportowego, gwarantując zwrotność i stabilność przy większych prędkościach. Jest to możliwe dzięki elektronicznemu sprzężeniu ram z układem jezdnym wózka. Duża moc pociągowa i silnik 80 V gwarantuje bezproblemowe pokonywania wzniesień i ramp nawet przy pełnym obciążeniu, a wydajne baterie pozwalają na płynną jazdę przez cały dzień, bez konieczności robienia przerw na ładowanie. Energia uzupełniana jest w nocy. Maksymalna prędkość na poziomie 25 km/h zapewnia natomiast  sprawną realizację dostaw - mówi Michał Stanisławski. 

Co więcej, ciągniki wyposażono w kierunkowskazy i kompletne oświetlenie, dzięki czemu można było dopuścić je do użytku na drogach publicznych. Rozwiązanie jest więc bardzo wszechstronne. Na parkingach, skrzyżowaniach, na kampusie i poza nim - pozwala transportować właściwie wszystko i wszędzie.

(Źródło: STILL Polska)

facebook
MAPA
PALET
MAPA
REGAŁÓW
MAPA OGUMIENIA
MAPA
NACZEP
POLECAMY NOWOŚCI WYDAWNICZE
KALENDARZ


Partner:

Pracuj w logistyce
Lokalizacja: pomorskie
Dodano: 2018-12-03
Lokalizacja: podlaskie
Dodano: 2018-12-03
Lokalizacja: mazowieckie
Dodano: 2018-12-03