Blisko 2,1 mln mkw nowoczesnej powierzchni magazynowej w budowie

Firma Colliers International prezentuje najnowszy raport Market Insights, dotyczący rynku nieruchomości w Polsce.

2019-05-10 15:21:25

Pod względem powierzchni będącej w fazie budowy, najbardziej wyróżniał się Górny Śląsk. Pod koniec kwartału w budowie pozostawało 570 700 mkw powierzchni magazynowej. Górny Śląsk, podobnie jak Centralna Polska to wciąż jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce – głównie  za sprawą bardzo dobrej infrastruktury. 

Pod koniec I kwartału 2019 r. zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w 11 głównych regionach Polski osiągnęły poziom 16,6 mln mkw. Rynek warszawski stanowił blisko 25% całkowitej podaży  w kraju (4 mln m2), co pozwoliło mu utrzymać  pozycję lidera.

Najwyższy poziom nowej podaży odnotowano w Centralnej Polsce i Wrocławiu, gdzie deweloperzy oddali do użytku odpowiednio 89 700 mkw  i 84 200 mkw nowoczesnej powierzchni magazynowej  – co stanowiło łącznie ponad 1/3 całkowitej powierzchni oddanej w minionym kwartale w Polsce. Najmniej aktywnym regionem (poza warszawską strefą I, Poznaniem, Trójmiastem i ścianą wschodnią, gdzie nie oddano żadnego projektu) był region  Toruń/Bydgoszcz, którego zasoby powiększyły się zaledwie o 5000 mkw.

W I kw. br. wynajętych zostało 981 200 mkw. Zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe  ze strony najemców wciąż jest wysokie, choć  w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego wynik jest  blisko o 20% niższy. Jedną z większych umów najmu w I kw. 2019 r. była renegocjacja 60 000 mkw podpisana przez Jysk  w Logistic City Piotrków Trybunalski.

Warszawska strefa I wciąż pozostaje regionem, gdzie współczynnik pustostanów należy do jednych  z najwyższych w kraju (8,5%). Jest to spowodowane głównie przez ograniczoną dostępność gruntów oraz wysokie stawki czynszów. 

Pobierz raport

(Źródło: Colliers International)

ZNAJDŹ NAS: